אימונון מס' 10 - מטלות בבית

המשך - בקשת עזרה, והפעם עזרה במטלות הבית – פברואר 2010

אימונון מס' 7 עסק בבקשת עזרה והתמקד בדרכים בהן אנחנו יכולים לעודד את ילדנו לפנות אלינו בבקשת עזרה. קבלתי לא מעט תגובות לאימונון הזה ורבות מהן התמקדו בבקשה, שאחד מהאימונונים הקרובים, יוקדש לדרכים בהם נוכל לעודד את ילדנו להעניק עזרה ולתרום, שהדגש בבקשות היה על עזרה במטלות הבית. במקרה או שלא במקרה פנתה אלי השבוע אמא, בעניין עזרה במטלות הבית ובכך עוסק האימונון הפעם.

השבוע ג' אמא ל- 3 ילדים, הידועה כאשת חייל, מאותן אמהות שעובדת במשרה מלאה מחוץ לבית, אשת איש, לוקחת חלק בכל הוועדים, מעורבת בחיי ילדיה, מתנדבת לאפות עוגות לכל אירוע, בקיצור ידה בכל, פתחה את פגישתנו בהודעה דרמטית: " נמאס לי. אני לא יכולה יותר!!!!" כשחייכתי היא הסתכלה לעברי במבט נוקב ואמרה: "באמת. כך זה לא יכול להמשך יותר."

מי מאתנו לא חש לעיתים בדומה לג' תסכול שילדיו רואים את עומס המטלות בבית ועדיין דבקים במרקע המחשב והטלביזיה. אז מה באמת עושים?

  • כתבו רשימה של כל המטלות  אותן אתם מבצעים בבית.

  • מיינו את המטלות לשתי רשימות נפרדות: מטלות נחוצות ומיותרות.

  • בדקו עם עצמכם מה יהיה אם לא תעשו חלק או את כל  המטלות שהגדרתם כמיותרות.

  •  מחקו מרשימת המטלות המיותרות לפחות 3 מטלות שאתם מוכנים לוותר על עשייתן.

  • סמנו 3 מטלות מהרשימה של המטלות הנחוצות עליהן אתם לא מוכנים לוותר בשום אופן.

  • אתרו מטלות מבין שתי הרשימות שאתם מוכנים להעביר אחריות לילדים. (עליכם לקחת בחשבון שכאשר אתם מעבירים אחריות, הילדים אחראים לעשות זאת בדרכם ובזמנם ויתכן אף שלא יעשו).

  •  זה השלב לכנס שיחה משפחתית, לשתף מה אתם מרגישים, מה גילתם מעריכת הרשימות ולהציג את הרשימה שערכתם של אותן המטלות שאתם מוכנים להעביר לאחריות הילדים. אפשרו לכל ילד לבחור את אותן המשימות שהוא מעדיף משיקולי גיל, זמן, העדפה אישית או כל סיבה אחרת. קבעו יחד מועד לביצוע המשימות ומועד לשיחה משפחתית נוספת לאחר שבוע (במהלך השבוע השתדלו לא להעיר והתאזרו בסבלנות). בשיחה הבאה תשתפו זה את זה, תעודדו, תבדקו יחד מה עבד יותר ומה פחות? מה צריך לשנות? להוסיף? לגרוע? ותקבעו שוב יחד את חלוקת המטלות לשבוע הקרוב.

עברתם על הרשימה ועלו לכם שאלות והתלבטויות, אתם מוזמנים ליצור עימי קשר.

להתראות

קרני

הוסף תגובה