אימונון מס' 13 - "לא"!

כמה פעמים קרה לכם שהילד שלכם ביקש משהו: ממתק בסופר, לצפות עוד קצת בטלביזיה, להכין שיעורים יותר מאוחר, ללכת לישון אצל חבר, לחזור ב- 3 לפנות בוקר מבילוי יום שישי ואמרתם "לא!" או "לא בא בחשבון!!!" .... ואז התחילה מסכת ידועה מראש של נדנודים, הפצרות, פרצופים, בכיות, טריקות דלת שבסופה נסוגותם מהחלטתכם ואמרתם "כן".

מה הילד עלול ללמוד מה"לא הנחרץ" שלנו? 

  • לא לקחת את ה"לא" שלנו ברצינות.
  • עם הפצרות, נדנודים, בכיות, פרצופים וטריקות דלת (כל אחד יבחר את האפשרות המוכרת לו) המטרה תושג וה"לא" יהפוך ל"כן".
  • ואולי לא לקחת עוד אמירות אחרות שלנו ברצינות.

כמה פעמים ביום אתם אומרים "לא!"?

למישהו מכם יש הערכה כמה פעמים ביום בממוצע הוא אומר "לא" לילדים? אני רוצה להציע תרגיל קטן: רשמו בפתק מספר שישקף את ההערכה שלכם כמה פעמים אתם אומרים ביום ממוצע: "לא". ועכשיו, במשך כמה ימים ספרו את הפעמים שאמרתם "לא"! (לא עכשיו, בשום אופן, לא לבד, לא לקחת .....ודומיהם) לילדים. מה גילתם?

אם מצאתם שאתם מרוצים מהמצב ומספר הלוואים מועט, שקול ומדוד לטעמכם – איזה יופי!

והיה ומצאתם שהשימוש ב"לא" רב מידי, זה הזמן לבחור יעד של מספר הלוואים המקסימאלי אליו אתם שואפים ביום.

הגדרה ובחירה מתי אומרים "לא!"

מעתה יהיה צורך בהגדרה מחודשת של הקווים האדומים שאותם לא ניתן לחצות מבחינתכם, תדרשו לחשיבה מחודשת ולבחירה מתי להגיד "לא!"  זה יצריך מכם להיענות לבקשה מראש, אך תזכרו שהרי ממילא בסופו של דבר יש פעמים שאמרתם "לא" ושיניתם לאחר הפצרות, אז אלה הפעמים שאולי עדיף מראש להגיד "כן!"

עם הזמן הילד שלכם ילמד ש"לא זה לא". שאתם לא מסרבים באופן שרירותי אלא מתוך שיקול דעת ומחשבה. הוא ילמד שהתשובה שלכם ניתנת לו לאחר שנתתם את דעתכם (אלא אם כמובן טעיתם) בחרתם לפי שיקול דעתכם כהורים מחנכים, נימקתם (פעם אחת לא יותר) את החלטתכם ואתם מתכוונים לה בכל לב.

איך אומרים "לא"

גם שאנחנו לא נענים לבקשה של ילדנו, חשוב שנאמר זאת בצורה מכבדת, ללא כעס על מנת שלא נגלוש למאבק כוח. חשוב שנגלה אמפטיה לכאב, לכעס ולאכזבה ועדיין נדבק "בלא".

*     *     *     *     *

רגע לפני שהחופש הגדול מתחיל והמסגרות מטבע הדברים מתגמשות (הרי זה טבעו של חופש...) אני חושבת שיהיה נכון שכל אחד מאתנו ההורים יבדוק עם עצמו את מדיניות ה"לא" שלו ויחסוך הרבה כעס, כאב, אנרגיה וויכוחים מיותרים. 

וכרגיל מזמינה אתכם להגיב על האימונון ולשתף את כולנו מניסיונכם.

קרני

הוסף תגובה