אימונון מס' 8 - אכזבה

ציפייה והתמודדות עם אכזבה, 31 בדצמבר 2009

ראשית אני רוצה להודות לכל מי ששלח לי תגובה על "אימונון" מס' 7 שעסק בבקשת עזרה. מעבר לכך, שמשמח אותי לקבל תגובות, אתם מעלים נקודות חשובות נוספות, שחשוב לתת להן במה. מחלק מהתגובות עלתה בקשה, שבכוונתי להיענות לה כבר באחת הפעמים הבאות ולעסוק שוב, בנושא של בקשת עזרה, מהזווית של עידוד ילדים, בני זוג ועמיתים לעבודה, להושיט עזרה.

*     *     *     *     *

בעודי שוטפת כלים  של ארוחת הערב המשפחתית (אגב, זו לא הייתה הציפייה שלי בגיל 20.....) הודיעו בחדשות, שבסוף השבוע החורף מגיע ובגדול. חייכתי לעצמי וכבר התחלתי לתכנן את תכולת סיר החמין. מיד צלצלתי לחברים וקבענו, שהם יגיעו אלינו ביום שבת בשעה 13:00לארוחת חמין, באווירה חורפית. באופן מפתיע מזג האוויר לא אכזב וירד גשם זלעפות, ניחוחות התבשיל גירו את בלוטות הטעם והכל היה מוכן וערוך. בשעה 13:15 בעלי שאל למתי הזמנתי? בשעה 13:30 ניסינו להשיג את החברים ללא הצלחה, מפה לשם בשעה 14:30 תפסנו אותם והסתבר, שנפלה אי הבנה והם בכלל אחרי חמין אצל...... החותנת.  

מכל דבר יש לנו ציפייה, אנחנו הולכים לקנות חולצה ואנחנו מצפים שהיא לא תדהה בכביסה, שהיא תחמיא לנו. הילדה מביאה ציון גרוע במבחן באנגלית ואני מתאכזבת  וכמובן דואגת לשתף אותה במידע הזה.

לא במקרה הגענו הפעם, ליום האחרון של החודש וטרם קיבלתם את ה"אימונון" של חודש דצמבר (שאני מקווה שציפיתם לקבל). הפעם, רציתי ליצור מצב מלאכותי, שיעורר תחושת אכזבה ויגרום לך לחשוב:

  • מהי אכזבה עבורך?

  • מה האכזבה גורמת לך להרגיש?

  • ובעיקר איך את/ה בוחר/ת להתמודד עימה?

החיים מזמנים לנו מצבים, שמעוררים אצל כולנו את תחושת האכזבה. תחושת האכזבה נובעת מציפייה שלא התממשה, אם כלפי עצמנו (לדוגמא: אכזבה מכישלון בעבודה, אכזבה על התנהגות שאנו מתחרטים עליה, אכזבה מהגוף שלנו ועוד) ולעיתים התחושה נובעת ממעשי אחרים (לדוגמא: אותה שבת עם אותו סיר חמין).

כולנו מכירים אפשרויות רבות ושונות להתגבר על אכזבה. אני חושבת שחשוב לזכור, שמותר לכעוס ולכאוב, אבל אין די באלו כדי להתגבר על האכזבה. לאחר שכאבנו וכעסנו מעט (או הרבה), כדאי להסתכל קדימה ולשאול אילו צדדים חיובים נוצרו במצב החדש ואיך אנו יכולים להתפתח מהם, לשיפור המצב הקיים או ליצירת מציאות טובה יותר. אני מאמינה, שכמעט תמיד ישנם צדדים חיוביים, שיסייעו לנו להתגבר על האכזבה.

ונקודה למחשבה להורים שבינינו:

מכל אותם הורים, שאני פוגשת באימונים ובהנחיות למדתי שלו היה ביכולתם, הם היו עושים הכל בכדי למנוע מילדיהם אכזבות. לצערם ולצערי, הם מגלים עם כל הכאב שבכך, שאין הדבר בידם ובפגישות עימם אני מציעה להם, לשנות את הגדרת העזרה שלהם, מניסיון למנוע אכזבות, לפיתוח הכלים של הילדים, להתמודדות עימן.

*     *     *     *     *

ואם הגענו עד היום האחרון של החודש, של השנה האזרחית ושל העשור, זו הזדמנות לאחל לכל קוראי ה"אימונונים", את כל הטוב שבעולם.                                                 

להתראות, קרני

QKYkvksfmKJRR

You have the monopoly on uesful information-aren't monopolies illegal? ;)

03/02/2012 20:51:05, Kaylan
הוסף תגובה