אימונון מס' 14 - חגים ואורחים

לאור פניה שקבלתי ועם החגים שאוטוטו מגיעים החלטתי הפעם לייחד את האימונון להתארגנות המשפחה לקראת אירוח.

מכירים את השעות רגע לפני שהאורחים מגיעים? ערימת הכלים בכיור מגיעה לתקרה, בסלון מונחים בגדים לקיפול, חדרי הילדים לא מאפשרים כניסה והסיכוי להעביר סמרטוט על הרצפה נראה אפסי – בקיצור אתם מתרוצצים בבית בעצבים, מחלקים פקודות לבני המשפחה במטרה להחביא את בלאגן החיים השגרתי, כולם מחמיצים פנים והעצבים גואים.

ואז כשהאורחים מגיעים, האווירה באחת צריכה להפוך לנינוחה, האוכל מוגש, כולם צריכים לשתף פעולה ואף ליהנות מהאירוח עצמו.

האם זה מחויב המציאות?

תנסו להיזכר לרגע באירוח מהנה שחוויתם כאורחים או כמארחים: מה נחקק בזיכרונכם מהחוויה? האוכל? הפאנלים הנקיים? החברה? האווירה? תשומת לב מיוחדת?

אני זוכרת כילדה את הלחץ רגע לפני שמגיעים האורחים שהכל היה צריך להיות מוכן למשעי, המאכלים שהוכנו במיוחד לאורחים היו מחוץ לתחום שלי וממני נדרש לסדר את הפרנזים של השטיח ולאבק את הרהיטים. שנאתי את השעות שלפני.

אז אולי שווה לבדוק ולהגדיר מה המטרה או המטרות שכם באירוח? 

להרשים? ליצור חוויה מהנה? "כי כיף לנו לארח"? לסמן X ? "התור שלנו הפעם"? לשתף את כל בני המשפחה באחריות? אולי מטרה אחרת?

היה המטרה אשר תהיה נראה לי ראוי לכבד את האורחים שמגיעים, להכין את הבית שיהיה נעים, להשתדל לדאוג לאוכל טעים ושיתאים להרכב האורחים, אולי לפנק אותם בתשומת לב אישית ולדאוג לאווירה נינוחה ונעימה, אך לטעמי ראוי לא פחות לכבד את בני המשפחה ואת עצמנו. אתם מוזמנים להיכנס לאימונון מס' 10 העוסק במטלות בבית ולפעול על פי האימונון בהתאמה לאירוח.

וכיוון שהחגים בפתח אסיים בסיפור אישי: במשך שנים בכל הפעמים שאירחתי בארוחות חג וימי שישי דאגתי להכין הכל לבד ולא אפשרתי לאף אחד לקחת חלק למרות ההצעות שתמיד קבלתי. (מיותר לציין את מצבי בימים ובשעות לפני האירוח....) בארוחות החג של ראש השנה ושל פסח שאותם אנו חוגגים בפורום משפחתי רחב אנו אוכלים דג בנוסח יהודי תורכיה. בזכות חלק מאורחי החג המצטרפים אלינו שגדלו על הגפילטה פיש המסורתי למדתי שיש לאפשר לכולם לקחת חלק בעשייה, ולכבד את מנהגיהם, טעמם ורצונם. לא להתעקש לבשל הכל לבד ולאפשר לגם לאלה המצטרפים אלינו לחג להביא מאכלי החג המוכרים והאוהבים עליהם. בכך הם מרגישים בבית, הם חשים שותפים לתרומה ולעשייה (ובהחלט מקלים על ההכנות) וכמובן שהם חשים שמכבדים אותם וכן כשכולם לוקחים חלק אז המלאכה קלה יותר והעומס על המארחים יורד.

בהזדמנות זו אאחל לכולכם שנה טובה ומתוקה!

קרני

mpRARUsuFtFVmyJDN

Thanks for sharing. Always good to find a real exerpt.

04/02/2012 13:55:01, Gordita
הוסף תגובה