אימונון מס' 17 - צריך ליהנות

נובמבר 2010

צריך לסרק כינים, לעזור בשיעורים, לקחת לרופא, לקנות בגדים, ללכת ליום הורים, צריך לבשל, להכין כריכים, להסיע, לשחק עם הילד, צריך להקשיב, לרשום לחוגים, לאפות עוגה, ללכת לאירוע של הכיתה, צריך לכבס, למיין בגדים חורף – קיץ, לדבר עם המדריכים בצופים, צריך לנדנד לסדר את החדר  ו......... הרשימה עדיין ארוכה ולעיתים התחושה שהיא אינסופית.

כל כך הרבה מטלות שצריך לבצע ביומיום שקשורות לילדים, שאני שומעת לא פעם הורים אומרים ברגע של ווידוי, שהם נהנים מהילדים אחרי שהם שהשכיבו אותם לישון.

אז הפעם אני רוצה להציע לכולנו לשנות את סדר העדיפויות ובראש הרשימה של המטלות שצריך לעשות נציב את "צריך ליהנות עם הילדים"

כשהצעתי את זה לא מזמן לזוג הורים שהגיעו אלי להדרכה, הם ישבו המומים ואחרי דקה של שתיקה אמר האב: "אני יודע להסיע לחוגים, להכין כריכים בבוקר, אפילו לקנות איתם בגדים ולעזור בשיעורים, אבל ליהנות עם הבת שלי – אני פשוט לא יודע איך...."

לדאבוני, האב הזה אינו הראשון שאמר לי את הדברים הללו והוא מייצג קבוצה גדולה של הורים מסורים ואוהבים הדואגים לילדיהם סביב השעון, אך לא נהנים. הורים שלא נהנים לבלות עם ילדיהם, הורים שלא נהנים מהילדים ופעמים רבות רואים בהורות מטלה אחת גדולה ואינסופית.

צריך ללמוד ליהנות עם הילדים

ואתם,

מתי בפעם האחרונה הלכתם רק את והבן שלך לפעילות משותפת מהנה? מתי ישבת סתם ככה עם בתך ושחקת איתה בלי להטיף מוסר, בלי לחנך – סתם לשחק? מתי לקחת יום חופש או כמה שעות של חופש ליהנות עם הבן שלך ? מתי תפסת שיחה על החיים, בלי לשאול "הכנת שיעורים בספרות? מתי רבצתם על הספה וראיתם סרט טוב עם קערת פופקורן ענקית ולא עשיתם כלום? מתי התגלגלתם יחד מצחוק?

הורים משתפים במתי ואיך הם למדו ליהנות עם הילדים שלהם

"לפני כמה שנים למדתי לגנוב דקות של הנאה בשיחה טלפונית מהנה עם חברה בדרך הביתה ולאחרונה המרתי את השיחה עם החברה בשיחה עם הבת שלי". (אמא מתל-אביב ל – 3 ילדים)

"יום שבת, אחת לחודש אני ושני ילדי יוצאים לרכיבת אופניים מאתגרת וקבענו כלל שלא מדברים על מחויבויות ועל מה צריך, במשך כל הבילוי המשותף". (אבא מרעננה ל - 2 מתבגרים)

"פעמיים בשבוע (מדהים איך כולם משתדלים) אנחנו אוכלים ארוחת ערב משותפת וסתם משוחחים על הא ודא. מפתיע אותי כמה זה קל ליישום ובעיקר כואב לי שפספסתי כל כך הרבה שנים" (אמא מרחובות ל- 3 ילדים)

"לצאת מהשגרה, ללכת לפעילויות משותפות רק שנינו בלי כל המשפחה שכל תשומת הלב שלי מופנית כלפיו" (אבא ל- 4 ילדים חלקם מתבגרים מאזור השפלה)

"כיוון שבתי משתתפת בפעילות אחר הצהריים שמצריכה אותי להסיע אותה 4 פעמים בשבוע הלוך ושוב, במקום לנהל שיחות טלפון במהלך הנסיעה, או להטיף לה מוסר ולחנך אותה החלטתי לנצל את הזמן ללמוד ולשוחח עימה. זה לא היה פשוט בהתחלה, אבל עכשיו הנסיעות שהיו נטל הפכו לזמן שאנחנו ממש מבלות יחד ונהנות אחת בחברת השנייה (רוב הפעמים...).... פתאום אני יודעת עליה יותר דברים ומרגישה כאילו אני מכירה אותה יותר" (אמא ל- 2 מאזור תל-אביב)

אז מה צריך עכשיו?

אולי אחת המטלות שכרגע צריך לעשות זה  שכל אחד ואחת ישב עם עצמו ויחשוב מה יגרום לכל אחד ואחת הנאה משותפת עם הילדים? איזה פעילות מתחשק לכם לעשות איתם?

וכיוון שזו מטלה בהורות ואנחנו ההורים טובים ב"צריך לעשות"  אז קדימה לצאת ליהנות עם הילדים.

תיהנו ומחכה שתשתפו בחוויות, קרני

 

 

fMzvfESdbVHT

You can always tell an eepxrt! Thanks for contributing.

04/02/2012 12:32:19, Pedro
הוסף תגובה