אימונון מס' 23 - הכל אני יכול בחופש הגדול

יוני 2011

ממה מוטרדים ההורים?

שבוע חלף מתחילתה של חופשת הקיץ לתלמידי החטיבות והתיכונים וכבר פנתה אלי אם נסערת, שהציגה את עצמה בפני, כאמו של ילד בכיתה י'. "הוא משגע אותי! כל היום הוא רובץ במיטה או על הספה – פשוט לא עושה כלום!..... אני אשתגע לראות אותו ככה חודשיים וחצי.... מה לא הצענו לו לעשות.... והכל הוא דוחה על הסף...... אני לא מוכנה שהוא יצפה כל היום בטלביזיה או יהיה על הפייסבוק...... אני רוצה שייזום, ייפגש עם חברים, ילך לים, יעבוד...."

יום למחרת פגשתי זוג הורים אחר, שגם הם היו טרודים מאד מהחופש הגדול. אך ההורים הללו היו טרודים מכך שבתם בכיתה ט', ארגנה לעצמה את החופשה ולדבריהם ".....לא הותירה זמן לבילוי בבית ולבילוי משפחתי. ים, חברים, בייביסיטר, מחנה קיץ,  קורסים וסמינרים בתנועת נוער, נסיעה לאילת, נסיעה לקיבוץ לחברה......." ועל מנת להוכיח לי את חומרת המצב, האב ציין שספר ביומן כמה ימים בתו תעדר מהבית והוא גילה לתדהמתו "שרק בחודש יולי היא תשהה למעלה מ- 22 יום מחוץ לבית".

תלמידי התיכון והחטיבות כבר בעיצומה של חופשת הקיץ ובהמשך השבוע מצטרפים אליהם הילדים הצעירים. הורים רבים נכנסים לקראת החופשה למצב של כוננות ספיגה ורבים מהם מעידים כי "במהלך החופש הגדול המטבוליזם ושגרת הבית משתנים והם לא יודעים מה לעשות...."

אך טבעי שבמהלך ימי החופשה מתפוגגת המסגרת הקבועה, אך אין הכרח שייווצר בבית מצב של כאוס או ריק. עלינו ההורים מוטל לצור מסגרת חלופית שמתאימה לימות החופש. אין זה גזר דין משמים שחופשת הקיץ תהיה סבל מתמשך לנו ההורים ואני אפילו מעיזה לשאוף, שנוכל ליהנות מכך שילדנו פנויים, רגועים וללא מבחנים.

ציפיות, מחשבות ומטרות

אני מאמינה שמכל דבר יש לנו ציפייה. קניתי חולצה חדשה אני רוצה שהיא לא תדהה ושתחמיא לי. הזמנתי קפה אני רוצה שהוא יוגש חלש, רותח עם הרבה קצף.  גם מהחופש הגדול יש לכל אחד ואחת מאתנו ציפייה ואני רוצה להציע לכם להתחיל את החופשה בבחינה של אותן ציפיות שיש לכל אחד מכם לחודשיים הקרובים.

נסו לחשוב ולדמיין, כיצד אתם רוצים שהחופשה תתנהל בביתכם? תתמקדו במה צריך להיות (או לא להיות) במהלך החודשיים הקרובים, שבחודש ספטמבר תוכלו לומר לעצמכם: " האמת, הייתה חופשה נהדרת".

אתם יכולים לבדוק עם עצמכם בין היתר: 

  • איך אתם רוצים שיראה החופש הגדול בביתכם?  
  • מי יהיה אחראי לניהול הזמן של הילדים?
  • מי יהיה אחראי לכיף ולבילויים?
  • איך תתמודדו עם הפחדים שלכם מול הרצון של הילדים שתשחררו ותאפשרו להם לעשות דברים?
  • יוצאים לחופשה משפחתית - איך כולם יהיו אחראים להצלחה? אתם מוזמנים לקרוא הרהור 8 - חופשה משפחתית
  • איך אתם משוחחים, משתפים, מתייעצים ומבקשים עזרה במשפחה?
  • גם במהלך החופשה יש גבולות וחוקים – האם החוקים והגבולות במשפחתכם מגבילים או מגנים? איך אתם בוחרים חוקים וגבולות, מגדירים ומיישמים אותם?

ישבתם עם עצמכם ועניתם על השאלות – כל הכבוד! עכשיו, אתם מוזמנים לשבת יחד וכל אחד מבני המשפחה ישתף את האחרים בציפיות שלו מהחופש ויחד תחשבו איך אפשר שכל אחד מבני המשפחה יעזור לשני לממש את הציפייה.

לדוגמה, אם אתם מתכננים לנסוע לחופשה משפחתית ועולות בכם חששות, זו הזדמנות לשתף את בני המשפחה בחששות הללו. להתייעץ ולהתלבט יחד בשיקולים ולנסות למצוא פתרונות משותפים.

אתם כמובן מזומנים להגיב, לשתף ולשאול ואני רוצה לאחל לכולנו חופשה מהנה ובטוחה.

קרני

 

הוסף תגובה