אימונון מס' 25 - מעברים וחזרה לשגרה

אוגוסט 2011

הספרים והמחברות עטופים, התלבושת האחידה מוכנה (למי שיש) וההבנה שאוטוטו זה עומד לקרות מחלחלת לתודעה – שנת הלימודים תשע"ב עומדת להתחיל.

זהו, הגיע הקץ לחופשת הקיץ הארוכה! אני פוגשת הורים שסופרים את השעות ונושמים לרווחה לקראת תחילת השנה ואילו אחרים מצרים על  החזרה למסגרת  ואף מעידים שהיו מעדיפים ליהנות עוד קצת מתחושת החופש. למרות השוני בהרגשה, כולנו כהורים צריכים להיות מודעים ורגישים, כי השבוע עומד להתרחש שינוי בחיי היומיום של כולנו ועלינו להיערך למעבר של ילדנו בין החופש לחזרה למסגרת. (אתם מוזמנים לעיין בהרהור מס' 9 – בשנה הבאה)

מטבע הדברים ישנם ילדים שזורמים בקלות במעברים בין חופשה ארוכה ללימודים ולהפך ותוך יום צוללים בחדווה למציאות החדשה. ואילו אחרים מתקשים להשלים עם המעבר, עם השינוי וזקוקים למעט תמיכה ולהדרגתיות.

מה עושים לרכך את המעבר מהחופשה ללימודים?  

שיחה –  יש ילדים שמתכננים וקובעים ליד מי לשבת, מודאגים מהמורה, ניזונים משמועות על שיבוצים בכיתות. יש ילדים שעצובים, אולי מתוחים ועצבניים, כאלה ששמחים (כן, כן יש כאלה)  ואחרים ממשיכים בשגרת החופש כאילו דבר לא קורה. אני מניחה שכל הורה מכיר את ילדיו וכיוון שאתם כבר יודעים שאני מאמינה שקודם כל, בכל מצב עלינו לשוחח עם הילדים, לשתף במה אנחנו מרגישים, לשאול, להתעניין ברגשות ובמחשבות שלהם, אז גם עכשיו במעבר מהחופש ללימודים, עלינו להיות בראש ובראשונה להיות קשובים ופתוחים ולבנות ביחד עם הילדים אווירה של שיח פתוח.

בדיקה, רענון והתאמה – השגרה נשברה ועם החזרה ללימודים זו הזדמנות פז לבדוק את החוקים והכללים שנהוגים בבית ולראות את נחיצותם, תוקפם, התאמתם ויישומם. יתכן שתגלו שחוק מסוים שהתאים עד לשנה שעברה כבר אינו נחוץ או זקוק להגדרה מחודשת, כי הילדים גדלו (למשל, שעת שינה) או אולי תמצאו לנכון שדווקא בגלל שהם גדלו אפשר להגדיל את השותפות והאחריות שלהם במטלות בבית. אתם מוזמנים לבדוק עם עצמכם מה השתנה בבית, מה דורש שינוי, אולי תמצאו משהו שהתעקשתם עליו ומשום מה  לא עבד בשנה שעברה, כלל חדש שאתם רוצים להכניס. זו העת לנצל את פתיחת השנה לרענון, להתחדשות ולפתיחת דף חדש.

טקס- באופן אישי אני מאמינה בחשיבות של טקסים וסמלים בחיים בכלל ובחיי המשפחה בפרט. ציון ימי הולדת, חגים, טקסים יומיומיים כמו טקס לפני השינה ועוד. ציון סיום החופש ותחילת השנה זו הזדמנות נהדרת לבלות יחד בדרך מיוחדת בה תבחרו שתהייה מהנה ומשמעותית לכולכם ותסמל עבור כולכם את המעבר לשגרה חדשה.

מאחלת לכולכם מעבר חלק ומרגש לשנת הלימודים ובמיוחד לכל אותן משפחות שאחד מילדיהם עולה השנה לכיתה א'! חיוך

בהצלחה, קרני

 

 

אוהבת כל מה שאת כותבת

אוהבת כתמיד את דברייך הפשוטים המאפשרים לכל הורה להתחבר וללמוד. שנה טובה קרני יקרה

01/09/2011 09:23:50, דסי

QoiQmqat

Wow! Great thniknig! JK

17/09/2011 07:01:38, Marty
הוסף תגובה