אימונון מס' 27 - "לכולם מרשים"!

נובמבר 2011

אין הורה שלא נתקל לפחות פעם אחת בטיעון: "אבל, לכולם מרשים"! בואו נודה שמדובר בקלף מנצח או לפחות באחד שטורף את הקלפים ולו לרגע. זהו משפט חוצה גבולות גיל והוא נשלף על ידי ילדים מגילאי הגן ועד לתלמידי תיכון ואפילו מעבר. לרוב ילדנו שולפים אותו בשלב מתקדם של ויכוח בו הם רוצים להשיג את מבוקשם שיכול להיות ממתק נוסף, ויכוח על שעת חזרה הביתה, אירוח של מסיבת פיג'מות לכל הכיתה, הרשמה לשבעה חוגים, לקנות מותג יקר, לצאת לבלות במועדון, לקחת את הרכב ועוד. 

אז מה, באמת לכולם מרשים? ואם כן האם זה משנה?

לאחרונה, במסגרת סדנא שהעברתי שיתפה אחת האמהות ואמרה: "האמת שאני לא באמת יודעת מה הורים אחרים מרשים או לא מרשים, והמשפט הזה מציב בפני דילמות בכל פעם מחדש. הילד שלי רצה בשבוע שעבר לחזור הביתה מבילוי עם חברים בשעה שנראתה לי לא הגיונית, אבל אחרי שהוא אמר שכולם חוזרים בשעה הזו, הביטחון שלי התערער ולא ידעתי מה לעשות ....."

פה נעוצה הבעיה שלנו ההורים. מצד אחד יש לנו דעות, גבולות ואמונה איך לחנך את ילדנו ומה לאסור עליהם, מאידך אנחנו לא רוצים לבודד אותם חברתית או להיות חריגים (לגבי להיות חריגים אכתוב בעתיד הרהור על כך). ולמעשה אם רק היינו קצת יותר מתואמים בינינו, אנחנו ציבור הורים, יכולנו לשלוף גם אנחנו קלף מנצח דומה, למשל  "אף אחד מההורים לא מסכים" או "אף הורה לא מרשה" או "כל ההורים מתנגדים" – מה אתם אומרים נשמע חלום – אני תוהה איך הילדים שלנו היו מגיבים למשפט כזה.

החלום הופך למציאות

לאחרונה סיפר לי אב שבתו החליטה ביחד עם קבוצה של חברותיה בכיתה ט' לארגן טיול בגליל עם מסלול הליכה. בואו נודה יוזמה יפה, ערכית ובהחלט משמחת, אך אליה וקוץ בה. הבנות התכוננו לנסוע לטיול לבד, לצאת למסלול ללא הדרכה או ליווי מבוגר ולישון בחניון בסופו של המסלול. ההורים שבמקרה חלקם חברים לא נכנעו למשפט "לכולן מרשים" ודיברו ביניהם ופתאום התברר שבעצם אף אחד מההורים לא חושב שהבנות יכולות לצאת לטיול כפי שאורגן על ידן.  

אך המציאות לרוב שונה. הילדים שלנו מאוחדים מאתנו ציבור ההורים. הם נפגשים, מדברים, מתכתבים, בקיצור הם יכולים לתאם עמדות בינם לבין עצמם ולבנות מולנו חזית אחידה או כזו שנראית לפחות אחידה, ואנו מוצאים את עצמנו מבולבלים, בודדים וחלשים.

אז מה עושים?

נכון יהיה אם נפעל בשני ערוצים במקביל:

בערוץ הראשון, חשוב שנחזק את הקשרים שלנו בקהילת ההורים. אין צורך להיבהל, זה לא אומר שאנחנו צריכים להיות חברים ולבלות יחד בארוחות וטיולים, אבל זה אומר שעלינו להגדיל את התקשורת בינינו. אנחנו יכולים לגייס את התקשורת הממוחשבת ולהקים קבוצה במייל או בפייסבוק של הורי ילדי הגן, הכיתה, תנועת הנוער או החברים וליידע זה את זה, לסכם עמדות. אפשר גם לארגן קבוצת הורים שנפגשת אחת לשבועיים, קבוצה שיכולה להתמקד בתיאום, בתמיכה ואף בלמידה ורכישת כלים להתמודדות עם אתגרי ההורות.

בשלב שילדנו צעירים הקשרים נבנים באופן טבעי תוך בילוי משותף בגינה, תיאום טלפוני לצורך פגישה של הילדים אחר הצהריים, המתנה משותפת לחוגים. בגילאים הצעירים  קיים שפע אפשרויות לדבר ולתאם עמדות אבל הבעיה גוברת שהילדים גדלים ואנחנו ההורים כבר לא מתראים אלא פעם פעמיים בשנה באסיפת ההורים וביום ההורים. ודווקא בגילאים הגדולים יותר, הלחץ המופעל על ההורים גובר ועימו עולה החשיבות של התקשורת והתיאום בין ההורים. תקשורת בין ההורים יכולה למגר לא מעט תופעות שליליות שכולנו מתמודדים איתם לרבות ריבוי שעות מחשב, שוטטות בשעות הקטנות של הלילה, שתיית אלכוהול, צריכת מותגים ועוד ולכן חשוב שנתגייס וניצור קשרים בין ההורים.   

התקשורת בין ההורים חשובה אך אינה מספיקה, ובמקביל נצטרך להמשיך ולפעול בערוץ נוסף של חיזוק הביטחון ההורי שלנו. עלינו כהורים לא לחשוש להביע את דעתנו, להשפיע ולעיתים אף לסרב לילדים, אם אנחנו סבורים שתגובתנו תואמת ומשקפת את האמונה בדרך החינוכית של כל אחד מאתנו. כמובן, שאם נחליט להגביל את שעת החזרה של ילדנו או את מספר החוגים, נסביר את הסיבה, נגלה רגישות לאכזבה או לכעס, אך עדיין נעמוד על שלנו.   

ובנימה אישית, גם עלי לא פוסח המשפט "אבל לכולם מרשים" ומצאתי את עצמי לא אחת נלחצת ותוהה מה לעשות. אך למדתי להכיר שלרוב ההגבלה או הסירוב נובעים מהמחויבות שלי לדאוג לבנותיי ולעיתים רגע אחרי שאני מתעשתת מהרגשות שעולים בי מהמשפט, למדתי לשאול  ברוגע "אז את רוצה שאני אהיה אמא כמו כולם?" עד עכשיו אני חייבת להגיד שזה עבד לא רע.....

אתם מוזמנים לשתף את כל אותם הורים שגם ילדיהם מטיחים בהם את המשפט: "לכולם מרשים"! וכמובן לשתף מניסיונכם.

להתראות, קרני

תשובה טובה

ניסיתי את התשובה המוצעת ״רוצה אמא כמו לכולן?״. עבד כמו קסם. תודה

08/12/2011 15:02:23, קרן

תודה

קרן תודה על תגובתך, תמיד נעים לשמוע שדברים עובדים. קרני

08/12/2011 21:31:05, קרני
הוסף תגובה