אימונון מס' 28 - מי שווה יותר?

דצמבר 2011

"תראי את הציור היפה של אורי, למה את לא מציירת ככה?!", "אחותך תמיד מסדרת את החדר!", "כולם מגיעים בזמן לארוחת ערב ורק את מאחרת!", "איך שאח שלו הצליח בלימודים והוא פשוט ילד אחר לגמרי....."

יש לנו נטייה להשוות בתחומים רבים בחיים. כשאנחנו מתכננים חופשה אנחנו משווים מחירים של מלונות, כשאנחנו נזקקים לאיש מקצוע אנחנו משווים את המקצועיות והניסיון, כשאנחנו מחפשים גן או בית ספר אנחנו משווים באג'נדה החינוכית, בין הצוותים, גודל הכיתות ועוד, אנחנו משווים גובה, כמות משקעים ובעצם מה לא?

השוואה ומטרתה 

השוואה היא ניסיון לעמוד על הדומה והשונה בין שני פרטים או יותר.  

ההשוואה מסייעת למטרות שונות, בין היתר היא משמשת אמצעי להבהיר וללמוד נושא מסוים, היא מסייעת למיפוי והערכה והיא אף תומכת בתהליך של קבלת החלטות בעניין מסוים.   

השוואה בבית

האם כאשר אני משווה בין זוג אחים אני מקדמת משהו? האם אני מעודדת שיפור? אולי יוצרת אווירה טובה? מעבירה מסר חינוכי כלשהו?

לטעמי ההפך הוא הנכון. השוואה בין אחים לא רק שאינה מקדמת מסר חינוכי אלא, שלרוב היא מגבירה את התחרות בין האחים, היא מעודדת קנאה, מרפה את ידיו של אחד האחים ויוצרת אווירה לא נעימה בבית.

אם אני רוצה לעודד (אתם מוזמנים לקרוא את אימונון 18 שעסק בקשר בין עידוד לחנוכה), לשפר ולקדם את רמת הציור, ההתקדמות בקריאה או את סידור החדר אני בהחלט יכולה להשתמש בהשוואה, אבל, וכאן ההבדל, השוואה של הילד ביחס לעצמו. "הפעם השתמשת ביותר צורות ויצא לך ציור מעניין, אולי בפעם הבאה תוסיף גם עוד צבעים...?" או "אני רואה שהפעם השתדלת לסדר את השולחן....", או "איך התקדמת ביחס לשנה שעברה". אמירות מצמיחות, מעודדות שמבטאות תהליך של התפתחות, תהליך של התקדמות. השוואה שנותנת ביטוי והכרה לדרך האישית שנעשתה, להתקדמות הפרטית וגם אם הייתה נסיגה עדיין היא ביחס לעצמי ובידי לשפר אותה.

וכולנו מכירים גם את ההשוואות הקנטרניות במשפחה? "מי דומה לאמא?", "הוא בדיוק עקשן כמו אבא שלו וסבא שלו – זה עובר במשפחה...." השוואות שלעיתים משמשות בכלל למשהו שלא קשור  לילד, שתומכות בגנטיקה במקום לעודד ללקיחת אחריות ועריכת שינוי. כי אם גם אבא וגם סבא עקשנים, אז אולי עדיף להיות עקשן או שעקשנות עוברת בגנים ואין מה לעשות.....

אז בפעם הבאה לפני שאתם משווים בין האחים, לאמא או לסבא תחשבו רגע לפני, אם אכן זה מקדם את המטרה שלשמה אתם עורכים את ההשוואה.

להתראות, קרני

 

 

NGwuggzYKX

That's raelly thinking out of the box. Thanks!

03/02/2012 13:27:37, Klondike
הוסף תגובה