המלצה מס' 6 - "אֶמֶה ויגואר" מאת אריקה פישר

 

בברלין של ימי מלחמת העולם השנייה נרקם סיפור אהבה בין אליזבת ווסט, עקרת בית גרמניה הנשואה לנאצי ואמם של ארבעה בנים לבין פליצה שרגנהיים צעירה יהודיה.

ראשיתו של הרומן באמירתה של אליזבת ווסט לאינגה וולף בחורה צעירה הממלאת את חובתה הלאומית ועובדת במשק הבית של אליזבת. אליזבת מתפארת בפני אינגה שהיא "יכולה לזהות יהודים על פי הריח שלהם". אינגה הנסערת מהאמירה, משתפת את חברתה היהודיה פליצה וזו משכנעת את אינגה לארגן פגישה עם אליזבת ולבחון את העניין. מאותה פגישה בבית קפה הדרך לרומן בין השתיים קצרה.

במשך למעלה משנה בצל הפחד ממכונת ההשמדה, מנהלות  השתיים סיפור אהבה מרגש, בו הן מכנות זו את זו אֶמֶה ויגואר. סיפור אנושי של דאגה, אכפתיות, משיכה ופחד בתקופה של גזענות שהובילה לזוועות הנוראות מכל.

אריקה פישר, מחברת הספר, ישבה שעות עם הקשישה אליזבט ווסט שלראשונה שיתפה בפרטי סיפור אהבתה וחשפה בפניה מסמכים אותם שמרה בשתי מזוודות כל אותן שנים. בספר שזורים מכתבים שכתבו אֶמֶה ויגואר זו לזו לרבות שירים שיגואר כתבה, עדויות של בני משפחה וחברים שהכירו את השתים ומידע רב על המתרחש באותה תקופה בברלין ומחוצה לה.

הספר' שמצליח לשלב בין הסיפור הפרטי של השתיים לבין האירועים ההיסטוריים הלא נתפסים הכה גלים בגרמניה ומחוצה לה. הספר תורגם ל- 11 שפות ובעקבותיו הועלו הצגה וסרט, נערכה תערוכה,  והולחנו חלק מהשירים שכתבה פילצה. 

tquYGEHvEmOYMT

Big help, big help. And superlative news of curose.

03/02/2012 18:45:03, Ice
הוסף תגובה