המלצה מס' 7 - "שירי אהבה - יהודה עמיחי" ו"חייה ומותה של אסיה ג" מאת יהודה קורן ואילת נגב

הפעם בחרתי להמליץ במשולב על שני ספרים השזורים זה בזה. הראשון שירי אהבה של יהודה עמיחי והשני חייה ומותה של אסיה ג'.

לפני למעלה משני עשורים, ליום הולדתי ה- 20 קבלתי מתנה את הספר המקסים של יהודה עמיחי – שירי אהבה. קובץ של שירי אהבה שנכתבו בעברית ומופיעים בספר גם בתרגומם לאנגלית.  במהלך השנים הספר ליווה אותי ומעת לעת חזרתי לעיין בשירים ותמיד השתאיתי מהתרגום המשובח.

לפני כחודש בהמלצת חברה קראתי את הספר חייה ומותה של אסיה ג' – הצלע הישראלית בין טד יוז לסילביה פלאת. ביוגרפיה מרתקת (אם כי לא פשוטה כלל) על חייה יוצאי הדופן ומותה הטראגי של אסיה אהובתו של המשורר הבריטי טד יוז.

אסיה נולדה לאב ממוצא יהודי ואם לותרנית. באחת מתחנות חייה הראשונות מצאה משפחתה של אסיה מקלט מציפורני הנאצים בפלשתינה. באותה עת הוריה שדאגו להעניק לה חינוך מוקפד, בחרו לשלוח את אסיה ללמוד בבית הספר הסקוטי ביפו ומכאן שליטתה בעברית ובאנגלית.

במהלך הביוגרפיה מוזכר יהודה עמיחי כחבר קרוב לטד יוז ואסיה ואף נכתב על התרגום שביצעו טד יוז ואסיה לשיריו של עמיחי. אזכור התרגום הביא אותי לשוב ולעיין בספר שירי האהבה ואכן גיליתי שהתרגום המשובח של השירים נעשה על ידי טד יוז ואסיה גוטמן.

חוויית הגילוי ריגשה אותי ולמרות הטרגיות בסיפור החיים של אסיה וטד יוז החלטתי להמליץ על שני הספרים גם יחד.

ולסיום, כיוון שמסע משפחתי עוסק ביחסים בין הורים לילדים, אזכיר משפט מעמ' 232 בספר על אסיה, שעורר אצלי הרהור על תפקידנו כהורים לעודד את המוטיבציה של ילדנו ולמנוע מהם להגיע למחשבה הזו: "חוננתי בעודף מעלות זניחות, אבל ללא כוח הרצון או התבונה הדרושה כדי להפיח בהן חיים".