המלצה מס' 1 - "מסע חיפושים" מאת איל חלפון

 

בחרתי לפתוח בהמלצה על הספר "מסע חיפושים" של איל חלפון שקראתי לאחרונה, בין היתר משום שנראה היה לי שהוא משתלב עם המסר של מסע משפחתי:אין פעם אחרת. מה שאנחנו לא עושים עכשיו, לא נעשה כנראה אף פעם......

לקראת סיום העשור החמישי של חייו, איל חלפון מחבר הספר המקסים הזה, במאי ותסריטאי קולנוע, מחליט להעניק לעצמו מתנה ייחודית ומתפנה לצעוד לאורכם של 940 ק"מ של שביל חוצה ישראל, מעין מסע של חשבון נפש ותיקון.

לרוב קטעי ההליכה לאורך השביל, איל מזמין אליו להצטרף חברים וקרובים מתקופות שונות בחייו וביניהם חבר ילדות שהקשר עמו נותק במשך שנים, אקסית מיתולוגית, זוג חברים טיילים מנוסים וקבוצת חברים מהצבא.

בכתיבתו הבלתי אמצעית, בגובה העיניים, עם הומור וביקורת עצמית, שוזר איל את חוויות ההליכה בנופי הארץ לאורך השביל במידע על המקומות וביחסיו עם אורחיו  הנבחרים למסע.

מעבר להנאה שהפקתי במהלך קריאת הספר, יופיו טמון בכך שעצם קריאתו העירה בי רצון לארוז תרמיל (לא כבד מדי) וערכת קפה ולצאת עם משפחתי למסע לאורך השביל. ואכן, מיד עם סיום קריאת הספר זרקתי רעיון לחלל האוויר בביתי (בתקווה שמשפחתי תרים את הכפפה...) שבחופשת הפסח הקרובה נצא כולנו לשבוע של חוויות והנאה משותפים שנחלוק יחד במסע לאורך חלק נבחר מהשביל, ונזמין אלינו להצטרף בכל יומיים חברים שיתלוו אלינו.

לקראת סופו של הספר נשאל איל על ידי זוג חברים שהתלווה אליו לשני קטעים מהמסע "למה בכלל היית צריך ללכת את השביל הזה"? איל עונה תשובה שבה לטעמי טמון הקסם של הספר: "....רציתי להיזכר. רציתי להיזכר במה שהיה לי פעם. ואני לא מתכוון רק לחברים שהיו לי. גם בתחושת החופש שהייתה לי, בתאוות הנדודים שאיבדתי, ואפילו בארץ שהייתה לי, או שהייתה חלק מחיי. צמחים ופרחים שהכרתי, גבעה שאפשר לשבת עליה ולראות נשרים במעופם, הרים לעלות בהם, סלע להניח עליו את הראש. ..... הבנתי שהזמן שלי הולך ונגמר. שזהו, לא תהיה עוד הזדמנות. כשאתה צעיר, אתה תמיד אומר שאפשר יהיה לעשות משהו בפעם אחרת. לא למדתי השנה ספרדית, אז בשנה הבאה. לא נסעתי השנה להודו, אז בשנה הבאה...... פתאום, או לא פתאום, הבנתי שאין יותר 'פעם אחרת'. מה שלא אעשה עכשיו, לא אעשה, כנראה, אף פעם......"

ואיך אפשר לסיים את ההמלצה מבלי להזכיר את ציורי הנוף המקסימים של שביל חוצה ישראל המשולבים לאורך הספר, וצוירו ביד האמן של שלמה רותם ז"ל במהלך צעידתו .

UZgmubpagloDZW

This was so helpful and easy! Do you have any aritlces on rehab?

05/02/2012 06:00:14, Aditya
הוסף תגובה