המלצה מס' 10- "מאוחר מדי" מאת צבי ינאי

 

בהמשך לספרו הראשון של צבי ינאי, "שלך, סנדרו", גם בספר זה מביא ינאי חלופת מכתבים וקטעי יומן החושפים טפח מסיפור חיים מרתק, אלא שהפעם כולם קשורים לחייו ולהיעלמו המסתורי של אחיו רומולו בערבות אפריקה, אח אותו לא ראה מעולם.

מתוך כל חלופת המכתבים אציין במיוחד את המכתב שכתבה אומברטה בתו של רומולו לדודה, צבי ינאי וקטע מהיומן שהותיר האח. שניהם, הבת והאב משתפים כל אחד מנקודת מבט ראות אישית על הקשר שהיה ביניהם במהלך השנים.

הבת אומברטה בתו היחידה של רומולו, נשואה ואמא לשתי בנות. הבת מספרת על שתיקה שאפפה את יחסיה עם אביה, על סירובו לספר לה על עברו והימנעותו זו שיצרה ביניהם, לדידה חומה גובה. היא מספרת בכאב על יחסים שבהם הסתפקו בתשובות של "הכל בסדר"....

אומברטה משתפת כי, לאחר גירושי הוריה בעת שהייתה עדיין ילדה, ניסה אביה לשכנע אותה שאוזנו תהיה תמיד כרויה ושהוא רוצה להיות לה לידיד אמת, מישהו שאפשר לשוחח איתו על כל עניין. האב רצה בכל מאודו למנוע את הידרדרות הקשר, לקשר סתמי שמסתכם ב"מה נשמע" "ובהכל בסדר". הוא מצידו ניסה לשדרג את הקשר באמצעות שיחות על סרטים, ספרים, פוליטיקה והחיים בכלל  ואילו הילדה הרגישה כאילו אביה בוחן אותה ואת דעותיה כל העת ולא שיתפה פעולה. היא אף מציינת שחשה שהיא אינה עומדת בציפיות שהיו לו ממנה ולעולם גם לא תוכל. בעקבות השתיקות והתשובות הסתמיות של אומברטה, האב החל להתבצר בעלבונותיו ובסופו של דבר החשש מהקשר הסתמי התממש. המכתב של הבת רווי תחושת כאב ופספוס והיא אף מציינת בו, כי היא מצרה על כך שבחיים אין אפשרות לשתי קדנציות על מנת לתקן בקדנציה השנייה את השגיאות שעשינו בראשונה.

יחד עם התיאור הכאוב של היחסים מנקודת ראותה, אומברטה חושפת את יחסיה השונים עם בנותיה הצעירות ומהדברים ניתן לראות את התובנות המשפיעות עליה בחינוך בנותיה ובניית הקשר והתקשורת עימן.

גם מצידו של האב ניתן לחוש בפספוס ביחסים ובכאב רב. בקטע מיומנו שנכתב בעת שהותו באפריקה מרגיש אומברטו, כי בתקשורת המיילים אותה הוא קיים עם בתו, היא לדעתו בורחת משיחה אינטימית כמו מאש. הוא מנסה לשחזר את הבקע הראשון ביחסים שלו עם בתו אחרי שחש בילדותה שהיא הדבר היקר לו בעולם. הוא כותב על ההימנעות שלה מלבלות עימו ביחידות ועל תחושת האכזבה, הכישלון והכאב מהשתיקות, מהזרות ומהניכור שנבנו במהלך השנים.

הקריאה בספר מהנה ומעוררות שאלות על בדידות, על היחסים שלנו עם הקרובים לנו ביותר ועל מחיר שאנו עלולים לשלם או כבר משלמים בשל חוסר תקשורת. ואיך לא אציין  את תיאורי הטבע המדהימים של אפריקה ששזורים לאורך כל הספר ומוסיפים הנאה רבה לקריאה.