המלצה מס' 13 - "ענבי זעם" מאת ג'ון סטיינבק

   

אתחיל אולי מהסוף. זו הנאה צרופה שהקלאסיקה הזו תורגמה ויצאה לאור מחדש. אומנם הספר נכתב לפני למעלה משבעים שנה אבל הקסם שבו לא התפוגג לטעמי. הסופר ג'ון סטיינבק התפרסם בזכות הספר הזה ובזכות ספרו קדמת עדן. 

הספר ענבי זעם, מגולל סיפור אנושי על משפחה של אריסים המנושלת מאדמתה ונאלצת לנדוד למערב ארצות הברית, לאזור קליפורניה על מנת למצוא מקור פרנסה חדש ולהשתקע שם.  הסיפור האישי משפחתי שזור בנדודים של אלפי משפחות ובאווירה הכללית של שנות השפל הכלכלי הגדול בארצות הברית. במהלך הספר סטיינבק ייחד פרקים המתארים שאינם מתמקדים במשפחה אלא מתארים ברמה הגלובלית את מה שהתרחש בארצות הברית באותה עת.

ממקום שבע ונוח קשה באמת לחוות ולהבין את הקשיים איתם נאלצת להתמודד המשפחה. מדהים לראות שלמרות הנדודים המפרכים, הרעב הבלתי נסבל שהולך ומתגבר, חוסר הביטחון מה יוליד יום והטלטלות שהמשפחה נאלצת לשרוד מתוארת משפחה שבה האנושיות, המוסריות, היחסים, האחריות ההדדית, הדאגה זה לזה, הכבוד ההדדי, השותפות והאופטימיות הם חלק בלתי נפרד ממנה. קשה להבין מאיפה לוקחת אם המשפחה שהיא גיבורת הספר בעיניי, עמוד השדרה של המשפחה, כוחות ליטול את המושכות מאב המשפחה שעד כה היה זה שהוביל והחליט ביחד עם הסב, ולבצע בחירות קשות ולקחת אחריות על בני המשפחה, שלעיתים משמעותם חיים או מוות. שאלות קשות עולות לאורך כל הסיפור: למי לתת את כוס החלב לבת בהריון או לילד מזה הרעב? האם לחלוק את מעט האוכל עם ילדים אחרים ממשפחות אחרות? האם להישאר יחד או להתפצל? האם טובת הכלל חשובה מטובת הפרט, המשפחה  ועוד הרבה דילמות מוסריות. 

יופיו של הספר בתיאורים הרגישים והמדויקים ובמהלך הקריאה ליוותה אותי התחושה כאילו אני צופה בסרט. תיאורים של נוף, תיאורים של רגשות ומחשבות, של יחסים, של שיחות, של מצבים.

מתוארים במהלך המסע אינספור אינטראקציות בין בני המשפחה, מתוארות שיחות, מבטים, אמירות, רגשות – פשוט מקסים.

הפעם אני בטוחה שמי שיבחר לקרוא את הספר צפויה חוויית קריאה מענגת.