המלצה מס' 14 - "היינו העתיד" מאת יעל נאמן

 

   

את ההמלצה על הספר "היינו העתיד" אפתח בגילוי נאות על הפינה החמה שאני נוצרת בליבי לשומר הצעיר ובפרט לקיבוץ כפר מנחם שהיה לביתי בשנות שירותי בנח"ל. הגילוי הזה יכול להסביר לכם מדוע מיד שנודע לי על הספר רכשתי אותו וקראתי בו בהנאה רבה.

הספר נכתב על ידי יעל נאמן, בת לאחת ממשפחות המייסדים שגדלה על ברכי החינוך השומרי.  זהו   רומן אוטוביוגרפי  המתאר את תולדות קיבוץ יחיעם לרבות התפיסות החינוכיות.

הספר מתאר את ההיסטוריה של העלייה לקרקע, את חיי הקהילה בקיבוץ ואת חוויות הילדות וההורות באותם ימים. כמובן מוזכרת חוויית הלינה המשותפת עם שומר הלילה שמגיע לקול בכי שעולה מבית הילדים, המקלחות המשותפות, הכיתה כחלק מבית הילדים, ההפסקות, המרחבים, התורנויות והגיוסים לעבודות. עניין רב מצאתי בחלק בו מתארת יעל את התנהלות עולם המבוגרים במקביל לעולמם של  הילדים ואת המחשבות והרגשות שעלו בה סביב התנהלות זו. עד כמה שזה נשמע מוזר, הנקודות המשיקות כמעט היחידות בין עולם המבוגרים (פרט לצוות החינוכי) לעולם הילדים התקיימו בהקמה – השעתיים של הביקור היומי בבית ההורים. שעתיים בהם הילדים היו מתארחים בבית ההורים ויעל מספרת על ההלם של הפעם הראשונה שהיא הגיעה לביקור בבית הוריה וראתה את אביה ישן במיטה עם פיג'מה. 

מהספר הופתעתי לגלות  והסתבר לי שעוד יוצאי קיבוץ נוספים הופתעו גם הם לגלות עד כמה הייתה אחידות בין כל קיבוצי השומר הצעיר ולקיבוצים עצמם לא הייתה בחירה כמעט בדבר.

שקעתי בהנאה בין דפי הספר שסחפו אותי בנוסטלגיה לחוויית הקיבוץ האישית שלי ואני בטוחה שגם אלה שעולם הקיבוץ זר להם יפיקו הנאה ויוכלו ללמוד פרק בתולדות הישוב העברי.