המלצה מס' 15 - "גנבת הספרים" מאת מרקוס זוסאק

   

מרקוס זוסאק הסופר בחר במוות להיות מספר הסיפור. בחירה מקורית לכל הדעות, שאודה שבאופן אישי לקח לי מעט זמן לעכל אותה, אך בדיעבד אני רואה את הבחירה כמבריקה.

המוות מגולל סיפור אנושי מרגש ועצוב, המתרחש במלחמת העולם השנייה. גיבורת הסיפור ליזל, בת ה- 9 ילדה נוצרייה, בת להורים קומוניסטיים שנלקחו למחנה ריכוז. ליזל מובאת למשפחה אומנת ועוברת לגור עם בני  הזוג האנס ורוזה הוברמן.

הספר נותן הצצה לתקופת מלחמת העולם השנייה מזווית מעט שונה ממה שהתרגלנו לקרוא. הספר נותן הצצה למציאות האכזרית והקשה שחוו בני העם הגרמני במהלך המלחמה.

בני הזוג הוברמן השונים זה מזה, יוצרים קשר ייחודי עם ליזל, כל אחד בדרכו הייחודית. האנס לוקח על עצמו באהבה את האחריות על גידולה וחינוכה של ליזל. הוא מרגיע אותה במהלך הלילות בה פוקדים אותה סיוטים אינסופיים,  מלמד אותה לקרוא ולאהוב את עולם הספר (למרות שהוא עצמו מתקשה בקריאה), מנגן לה באקורדיון ומשקיע בה שעות וסבלנות אין קץ. רוזה בדרכה הייחודית ולמרות הקללות שהיא מטיחה בילדה מטפלת בה ודואגת לה ומגלה אף רגישות כלפיה ועם הזמן הן אפילו לומדות לאהוב זו את זו.

הקשר שנרקם לאיטו בין בני הזוג ורוזה מרגש. האנס ורוזה, מלמדים את ליזל אנושיות, מוסר ואומץ בין היתר בגך שהם ומחביאים במרתף ביתם יהודי, תוך שהם מסכנים את חייהם.

המוות שמגולל את הסיפור תוך שהוא משתף אותנו בסרקאזים בחוויות מ"עבודתו" ובין היתר מתלונן על כך שידיו בעיתות מלחמה מלאות בעבודה.

לא אגזים ואומר שגונבת הספרים הוא אחד הספרים הטובים והמרגשים, שקראתי בעת האחרונה ולבטח המקורי שבהם.