המלצה מס' 5 - "העזרה" מאת קטרין סטוקט

 

עלילת הספר מתרחשת אי שם במיסיסיפי הגזענית של שנות ה- 60. סקיטר בחורה לבנה החולמת להיות סופרת ושתי עוזרות שחורות העובדות בבתים של לבנים נוטלות יוזמה, מגייסות עוזרות שחורות נוספות ומחליטות לכתוב ספר שיתעד ויחשוף את חייהן האמיתיים של עובדות שחורות בבתיהם של הלבנים. שיתוף הפעולה הסודי והייחודי לאותה עת, הנרקם בין השלוש חושף אותן לניכור חברתי ואף לסכנות ממשיות, אך הן דבקות במטרה לחשוף את העוולה וחוסר הצדק שבגזענות.

לפרקים חשתי שהסיפור גולש במעט לטלנובלה אך הוא כתוב באופן קולח ומהנה. הסופרת קתרין סטוקט דאגה להציג ולשלב למרות האווירה הגזענית של אותה עת באותו יישוב גם עוזרות שעבדו במשפחות לבנות שהתייחסו אליהן בכבוד ובשוויון. בתים בהם הצליחו שני הצדדים לרקום יחסים אנושיים של דאגה הדדית כנה. במהלך הספר ישנם אינספור רגעים מרגשים של אנושיות וחום, בעיקר בהם אייבלין העוזרת השחורה, שבדרכה החכמה והנעימה מעבירה לילדים בהם היא מטפלת את כל חכמתה ואהבת האדם שבה.

"האם לא זו הייתה מטרת הספר? שנשים יבינו: כולנו בסך הכל אנשים. אין הרבה הבדל בינינו."

זהו המשפט שבוחרת הסופרת לציין בדברי הסיכום האישיים שלה לספר כקטע אותו היא מוקירה באמת. לטעמי זהו המסר העיקרי והחשוב אותו היא רצתה להעביר, מסר שעל כולנו לזכור.

 

 

uQMSAVzqhkacu

It's imepratvie that more people make this exact point.

03/02/2012 14:59:09, Dayanara
הוסף תגובה