הרהור 3 - צו השעה, קושיות הורות

מרץ 2010

לאחר התלבטות ובעידודה של אחת מחברותיי, החלטתי הפעם לכתוב על נושא לא פשוט להתמודדות עבורי ושעולות בי לגביו יותר שאלות ותהיות מאשר תשובות ופתרונות.

החלטתי להתעמת עם פרשת האונס המתמשך שנחשפה לאחרונה בצפון תל-אביב בדרך של העלאת סימני שאלה. להעלות הפעם רק שאלות, בלי תשובות, בלי פתרונות.

הפרשה הזו אולי קשה לעיכול מפרשות אחרות מזעזעות לא פחות, בשל המעורבות לכאורה של בני נוער נורמטיביים אלה המוכנים "בני טובים". אלה שלא היית מצפה בחלומות הגרועים ביותר שיהיו  מעורבים בפרשת אונס, אלה המיועדים ליחידות הנבחרות בצבא.

כל כך הרבה נאמר ונכתב, כל כך הרבה רגשות צפו ועלו אצל רבים מאתנו. זעזוע, כאב, כעס, הלם, תדהמה, אכזבה, פחד והתעוררו המון שאלות. אך מאז פרסום הפרשה מנקרות בי בעיקר השאלות, אם זה קרה במשפחות של "בני טובים" אז אולי אף אחד מאתנו ההורים לא יכול לישון בשקט והסכנה אורבת לכולנו? איך אפשר למנוע את הפעם הבאה? ועל מי מוטלת האחריות הזו בכלל?

המקרה המחריד והמצער הזה מעלה סוגיות ושאלות רבות ולא פשוטות: 

o       איך מחנכים להבחנה בין טוב ורע, בין מוסרי ללא מוסרי, בין מותר לאסור?

o       הצורך של הילד שלי (ולפעמים גם שלי כהורה) להיות אחד מהחבר'ה – מה הגבול?

o       הימנעות  מחד והלשנה מאידך איך הם נתפסים על ידי המתבגרים?

ועוד...... 

מי אני מצפה יחנך, ינחיל ערכים ויפקח עיניים לבנותינו ולבנינו המתבגרים?

האם עלי כהורה מוטלת האחריות הזו? ואם כן איך מתמודדים עם האתגר הלא פשוט הזה? 

  • איך מצליחים לגדל נער מתבגר שיהיה מקובל ואהוב על חבריו, שיגלה רגישות ויבחין מתי נעשה עוול לאחרים ולעצמו ושיהיה מספיק אמיץ לא לקחת חלק בעשיית העוול וגם למנוע את המעשה?
  • ואיך מצליחים לחנך נערה מתבגרת שתדע לשים גבולות ברורים למה מתאים לה ומה נכון עבורה, שתהיה מוקפת חברים, שתבחין בין טוב ורע ותדע לנהוג לפיהם ולהשפיע על אחרים לנהוג כך? 

ובכל זאת מה עלי לעשות כהורה כדי שלא אהיה מופתעת ושילדי לא יהיו קשורים חס וחלילה לפרשה הבא? ( והנה עוד שאלות.....) 

  • איך מתמרנים בין הרצון לסמוך, לאפשר, לא לחטט ויחד עם זה לשאול, להתעניין ולרצות לדעת עם מי הילד שלי מבלה?  איפה? מה הבת שלי עושה שעות מול המחשב?
  • האם מספיק לשכב בלילה ולחכות לטריקת הדלת בחזרה מהבילוי הלילי? לוודא הכנת שיעורי בית? לשלוח למורים פרטיים?
  • איך מצד אחד מחנכים, מגבילים (אפילו על דבר פעוט כמו שעת חזרה הביתה), מורים מה מותר ונכון ומה אסור, מסוכן ולא אפשרי, ועדיין נשארים ביחסים טובים עם הילדים?
  • איך בחברה שמקדשת ומאדירה מפורסמים, צרכנות ומותגים אפשר בכלל לחשוב, לדבר ולהנחיל ערכים?
  • איך משלבים עבודה וקריירה שגוזלים מאתנו ההורים שעות רבות לבין הצורך בנוכחות הורית סמכותית ומשפיעה בבית? 

ולסיכום, בכל זאת אמירה – שבסופה סימן שאלה 

כאשר מתרחש אירוע כל כך מזעזע, אסור לנו להתעלם, אסור לנו לומר: "אצלי זה לא יקרה!" כולנו, ציבור ההורים נדרשים לבצע עצירה, לערוך בדק בית ולבער את החמץ בביתנו. לשאול את עצמנו שאלות (לא תמיד נעימות), לבדוק עד כמה אנחנו באמת מעורבים בחיי ילדנו, ברגשותיהם. לבדוק עד כמה אנחנו באמת מחנכים אותם או האם אנחנו בעיקר עסוקים ב"פרוצדורות"  של גידול הילדים וכיבוי שריפות כשצצות בעיות? 

אתם מוזמנים להוסיף תגובה, לשאול, לענות, לתהות ולשתף.

 

צריך לקחת אחריות

עצימת עיניים מובילה, אותנו ההורים ל"הפתעות". חייבים להיות עם יד על הדופק ולא להתעלם מסימני אזהרה. אנחנו שם בשבילם, צריך לקחת אחריות.

24/03/2010 19:20:37, אלון

ערוץ פתוח ואמיתי

לכל ההורים המתלבטים. מנסיוני בגידול 3 ילדים. הבכור בן 18, חתיכת גיל, האמצעית בת 14 וחצי,והקטנה תחגוג בת מצווה בעוד חודשיים. אני מאמינה בפתיחות ובערוץ תקשורת שפתוח 24 שעות במשך כל השנה. מגיל צעיר חינכתי את ילדי לעצמאות עם גבולות פתוחים לגמרי, כשהקו האדום מבחנתי הוא פגיעה בכבוד האדם וחרותו.הכל מותר לעשות בתנאי שלא מסתירים ממני שום דבר. אני היועצת שלהם ושל חבריהם וחברותיהם. וכאשר חברה של ביתי נפגעה מינית מסבא של חברתה (בגיל 10) היא פחדה לספר לאמה וספרה לביתי היא ישר התקשרה וספרה לי. מדוע לא ספרה אותה ילדה להוריה או למשהו ממשפחתה ובחרה לספר לילדה בת 9? אני כמובן מיד נגשתי לאמה ואמרתי לה את הדברים. מה שיש לי לומר לסיכום: תקשורת והדברות עם הילדים זה המפתח לבטחונם.

24/01/2012 23:53:50, סיגי כהן

ערוץ תקשורת פתוח

סיגי תודה על תגובתך. אני תמיד אומרת בקבוצות ובמשפחות איתן אני נפגשת שתקשורת פתוחה בין ההורים לילדים היום היא צו השעה. לא תמיד זה פשוט, לעיתים זה דורש ויתורים, הכלה, סבלנות והרבה רצון טוב אך אני סבורה שיש תמורה בעד האגרה (: קרני

25/01/2012 22:59:22, קרני

wvQVnEMtk

Play informative for me, Mr. internet wiretr.

06/02/2012 21:50:46, Anggit
הוסף תגובה