הרהור 8 - חופשה משפחתית

אוגוסט 2010

פגשתי השבוע זוג הורים לשלושה ילדים בני  6, 9 ו- 14 שסיפרו לי בהתרגשות שעוד שבועיים הם  יוצאים לחופשה המשפחתית השנתית, שהם מצפים לה. חופשה בה הם מתכננים להתנתק מהשגרה, לנוח, לבלות יחד, לטייל, ולמלא מצברים.  זוג ההורים החליטו לבוא ולהתייעץ עימי כיצד לתכנן את הנסיעה כך שכל בני המשפחה יחזרו ממנה מרוצים.

בעיצומו של החופש, לקראת חודש אוגוסט, משפחות רבות מתכננות את חופשת הקיץ המשפחתית ולכן בחרתי לשתף אתכם בתהליך שעברתי ביחד עם אותו זוג הורים. תהליך בו התמקדנו בדרך בה ההורים ישתפו את ילדיהם בארגון החופשה וירתמו אותם להיות אחראים להצלחה ושותפים פעילים בה.

זוג ההורים פתח את המפגש שלנו וסיפר שבשנה שעברה הם נסעו לחופשה משותפת שזכורה להם כחוויה לא נעימה. הם תיארו בפני את התנהלות החופשה  וציינו שהחוויה שנחקקה בליבם מהחופשה, שהילדים כל הזמן רבו בניהם , קיטרו, נדנדו ודרשו "תקנו לי!"

כל אחד תורם לפי יכולתו

בטרם הפגישה עימי, ההורים כבר בחרו את יעד הטיול ותכננו את תוואי המסלול בקווים כלליים. לאחר שהם שיתפו אותי בחוויות החופשות הקודמות, הם החליטו לשנות את התנהלותם בעבר ולצאת הפעם לחופשה עם תוכנית מובנת מראש של הטיול. כיוון שאותו זוג הורים הספיק רק לתכנן את המסלול בקווים כללים, הם הסכימו לשתף ולרתום את הילדים לתכנון ובניית תוכנית המסלול במשותף עימם. החלטנו להיעזר בכישורי החיפוש של הילדים באינטרנט ולתת להם לחפש מידע על המקומות בו הם יבקרו, לחפש רעיונות לאטרקציות ולפעילויות שיתאימו לבילוי משותף ומהנה של כל בני המשפחה.

אותו זוג הורים החליט שבהמשך תהליך תכנון הטיול, לאחר שלב העלאת הרעיונות שהילדים יאתרו בחיפוש באינטרנט, הם יתלבטו יחד עימם, ישבצו את הרעיונות בימים, יזמינו מקומות על פי הצורך, ואפילו יפתחו יחד מפות של האזור ויחשבו את המרחקים, הזמנים ואת הציוד שיש לקחת.

במהלך הפגישה ההורים החליטו שכל אחד מבני המשפחה יכין רשימת ציוד שעליו לקחת, הם יעברו על הרשימות, יתחלקו במטלות (מי בוחר משחקים לנסיעה? מי בוחר איזו מוסיקה להביא? מי קונה תרופות? מי דואג לכביסה? מי מבקש מהשכנים להוציא דואר מהתיבה? מי אורז?.......)

בנוסף עלה בדעתם שבמהלך הטיול גם הילדים יהיו אחראים על חלק מהמטלות, כמו צילום תמונות למזכרת, כל ילד ישא תרמיל קטן בטיולים היומיים וייקח חלק בנשיאת הצידה לדרך, מילוי בקבוקי מים ועוד.

"אמא, תקני לי!"

עניין נוסף שהטריד את ההורים והם ביקשו שנחשוב ביחד היה הדרישה הבלתי פוסקת מצד הילדים לקניות, החל בממתקים, משחקים, בגדים ובעצם בכל דבר. זוג ההורים ביקש שנחפש יחד דרכים בהן הם יתמודדו עם הדרישה הזו מצד הילדים של הקניות במהלך החופשה, דרישה שרבים מאתנו נתקלים בה.

בחנו יחד מספר אופציות והם החליטו לבחור את האפשרות בה הם יקבעו בינם לבין עצמם (רק ההורים) סכום שאותו הם יעניקו לכל אחד מהילדים לבזבוזים ויגדירו כללים למה אותו סכום מיועד. בסכום שינתן לילד, תהיה לכל אחד מהילדים האפשרות לבחור לקנות דבר אחד גדול או מספר דברים קטנים, מזכרות לעצמו או לחבריו. זהו סכום שהילד ינהל בעצמו וירגיש שיש לו אחריות ואפשרות בחירה.

אומנם המשפחה טרם נסעה, אך בימים אלה כל בני המשפחה נרתמו לתכנון ההכנות לקראת הטיול וכולם מבינים שהאחריות להצלחתו מצויה בידי כל אחד מהם.

אני רוצה לאחל בהזדמנות זו לאותה משפחה ולכל אלה שיוצאים לנפוש יחד – תמצאו לכם את הדרך שמתאימה למשפחתכם ותעניקו לעצמכם חופשה נפלאה!

להתראות, קרני

 

oAchLkvFf

The paragon of unedrsatndnig these issues is right here!

04/02/2012 14:43:12, Christian
הוסף תגובה