הרהור 13- יום המשפחה

פברואר 2011

לקראת יום המשפחה שחל בסוף השבוע מוקדש הרהור ההורות הפעם למחשבות ושאלות על משפחה ועל משפחתיות. מטבע הדברים במהלך עבודתי יוצא לי להיפגש עם משפחות רבות ומגוונות והנחת המוצא הבסיסית שמלווה אותי באותם מפגשים, שכל משפחה היא עולם ומלואו. וכן, היה גם מי שהקדים וכתב כבר בשנת 1877 את המשפט המפורסם "כל המשפחות המאושרות דומות זו לזו, כל משפחה אומללה, אומללה בדרכה שלה." (טולסטויי, אנה קרנינה)

כשאומרים את המילה משפחה ישר צצות ועולות שאלות כמו, מי הם בני המשפחה? מה האווירה במשפחה? מה חשוב להם? מה הציפיות שלהם? המחויבות? מה היחסים בין בני המשפחה? מה הדבק שמחזיק אותם יחד ועוד רבות השאלות. 

משפחה כערך

החברה הישראלית מאופיינת בין היתר שערך המשפחה, ערך המשפחתיות, תופסים בה מקום מרכזי וחשוב. אם בעבר הלא רחוק משפחה הייתה מורכבת לרוב מזוג הורים וילדים, היום אנו נתקלים יותר ויותר במגוון רחב של סוגי משפחות. אך אם בכל זאת היה  נדרש ממני למצוא קו שמשותף ושמאפיין את המשפחה הישראלית, אולי הייתי שמה את האצבע על כך שמוסד המשפחה תופס מקום מרכזי בחברה הישראלית והורים רבים משקיעים מאמצים בחינוך הילדים ובעתידם.

בכל משפחה קיים דבק אחר שמחבר בין בני המשפחה, אווירה ייחודית, שפה, קודים של התנהגות. יש משפחות שרואות רק את המשפחה הגרעינית כמשפחה ואחרות רואות את כל "השבט" כמשפחה אחת גדולה. יש משפחות שנפגשות תכופות ואחרות רק באירועים. יש משפחות שרואות את התפקיד שלהן כסיפוק הצרכים הבסיסיים ואחרות משקיעות ביחסים, בתמיכה, בערבות ההדדית ועוד.

האם טיפול שוטף וניהול המשפחה כמטלה מספק לבניית קשר איכותי?

לא רק כאשת מקצוע אלא גם כאמא, לא אחת אני תוהה מה עלי לעשות על מנת לפתח עם בנותיי קשר המושתת על כבוד הדדי ועניין שבעוד 10-15 שנה שהן יפרחו מהקן ויבנו  משפחות משל עצמן, הן ישמרו עימי קשר. קשר המושתת על אהבה, עניין, רצון, סקרנות, הערכה ולא תחושת חובה להרים טלפון אחת לשבוע לשיחה ריקה ברמת שיתוף נמוכה.  האם תשומת לב בהכנת הכריך לבית הספר או הדאגה שייקחו סוודר ביום קר חשובה ושווה לבזבז עליה אנרגיה או את מרב האנרגיות עלי להשקיע דווקא בשיחה איכותית או בבילוי משותף? ומה עם שילוב של קריירה ומשפחה – האם העובדה שילדי מחממים לעצמם צהריים כל יום תפגע בעתיד בקשר עימם? מניסיוני האישי והמקצועי למדתי, שאין קו מנחה אחד והאיזון בין הדברים הוא זה שנותן את המענה. יחד עם זה, אם המטרה היא בניית יחסים טובים ותקשורת ראויה אין בליבי ספק ששיחה איכותית או זמן בילוי משותף הם אלה שיזכו את הקשר בעתיד בנקודות זכות.

ואם במשפחה אנחנו עוסקים הפעם, אני רוצה לשתף אתכם בחוויה מיוחדת ומרגשת שזכיתי לא מזמן. הוזמנתי על ידי גברת מקסימה שביקשה לחגוג את יום הולדתה ה- 60 באופן לא שיגרתי ביחד עם כל בני משפחתה. היא ביקשה להעביר למשפחתה בת עשרים הנפשות (מגיל 3 עד גיל 60 – שלושה דורות!) יום גיבוש משפחתי שבו ניגע בדרכים לשיפור התקשורת ולעבודת הצוות בין בני המשפחה והכל תוך כדי סדנא אתגרית ומהנה בטבע. 

לסדנא נבחרו תרגילים קבוצתיים מגוונים שחלקם דרשו ריצה, טיפוס, שיווי משקל ובעיקר עבודת צוות, תיאום ותקשורת. (וכן, כ-ולם עשו!) במהלך היום היה הכל: חילוקי דעות, בעיות בתקשורת, צעקות אבל כל אלה באו עם המון שמחה, פרגון, אהבה, ערבות הדדית ולאורך כל היום ריחף ללא מילים מסר חזק שעבר כחוט השני בין כל בני המשפחה, קטנים וגדולים שהמשפחה אצלם  היא מעל הכל. לא חשוב אם לא מסכימים, לא חשוב אם כועסים עדיין בשורה התחתונה המשפחה היא הכי חשובה.

אני מודה שעבורי ההתוודעות למשפחה המיוחדת הזו הייתה מרגשת ועוררה אצלי בליל מחשבות ורגשות וכן אפילו קצת קנאה על שבט משפחתי שמצליח להביע אחד כלפי השני רגשות וחום באופן כל כך גלוי וללא מסננים.

לשמחתי יותר ויותר יש לי הכבוד להנחות משפחות מורחבות בסדנאות חוויתיות מגוונות של יצירה, יוגה, אתגר ועוד שכולן עוסקות בהיבטים שונים של תקשורת במשפחה, של בקשת עזרה, ניהול כעסים, שיתוף פעולה, כבוד הדדי והקשבה. סדנאות בהן בני המשפחה בוחרים לבלות יחד זמן איכות מהנה ומניחים לרגע את התפקידים האחרים וחווים יחד בגובה העיניים יום פעילות מהנה. עד כה לא קרה שבמעגל הסיכום של הסדנא היה מי שאמר "חייבים לעשות את זה יותר. חייבים לפנות זמן ולצאת מהשגרה יחד עם בני המשפחה". אז באחריות מי זה?

איזה מסר אנחנו רוצים להעביר בערך משפחה?

כיוון שסיכמנו שמסע משפחתי עוסק במעשים ולא רק בדיבורים הגיעה העת שתחשבו מה המסר שכל אחד מכם רוצים להעביר בערך משפחה. על מנת להקל עליכם כתבתי רשימה חלקית של שאלות ונקודות שבאמצעותן תוכלו לשבת עם עצמכם ועם בני משפחתכם ולחשוב מה עומד מאחורי הערך משפחה עבורכם.

o       מה אנחנו רוצים שיהיה לנו במשפחה?

o       מה חשוב לנו שיהיה במשפחה?

o       האם יש תפקידים במשפחה?

o       האם יש דברים שחסרים אצלנו במשפחה והיינו רוצים שיהיו?

o       האם יש דברים במשפחה שאנחנו  מוכנים לוותר עליהם?

o       איך עושים את זה?

o       באחריות של מי לקיים את הדברים?

בסופשבוע הקרוב חל יום המשפחה אז אחרי שחשבתם, כתבתם וגיבשתם לעצמכם את משמעות ערך המשפחה עבורכם, זה הזמן לצאת לפעילות משותפת לכל המשפחה. בחרו פעילות שתביא לידי ביטוי את כל אותן תשובות שנתתם לעצמכם, פעילות שתתאים לאופי המשפחה שלכם ותשקף בצורה הטובה ביותר את הכוונה שעומדת אצלכם מאחורי המילה משפחה.

אז שיהיה לכם יום משפחה מהנה, קרני